Remeslo má na Slovensku opäť zlaté dno

 

Remeselným povolaniam sa venujú hlavne živnostníci a malé podniky. Mnohé remeslá majú na Slovensku čoraz menšie zastúpenie.

Kto alebo čo je tomu na vine?

Je to možno aj nedostatočnou či až absentujúcou propagáciou remesiel v médiách ako televízia, rozhlas či internet. Do popredia sa čoraz viac tlačia manažérske odbory, ktorých je však trh už presýtený.

Z roka na rok pociťujeme akútny nedostatok remeselníkov a hlavne šikovných ľudí, ktorí by chceli manuálne pracovať. Mnohé remeslá majú na Slovensku čoraz menej nástupcov. Cítime to však my všetci v momente, keď sa nám niečo doma pokazí. Zohnať kvalitného elektrikára, murára, maliara, inštalatéra či stolára je v dnešnej dobe nadľudský výkon, pritom cena práce týchto odborníkov sa vyvažuje zlatom.

Malé podniky a personálne agentúry už dlhodobo cítia nízky záujem a nedostatok ľudí v týchto profesiách. Stredné odborné školy rovnako vykazujú alarmujúce čísla v počte prihlásených žiakov základných škôl na učebné remeselné odbory.

Dôvody sú pritom skôr „imidžové“ ako ekonomické. Kvalitný a šikovný remeselník pritom zarobí výrazne viac ako človek s vysokoškolským vzdelaním, ktorý sa nakoniec zamestná na administratívnej pozícii, na ktorú však vysokú školu absolútne nepotrebuje.

Mladí ľudia však veľmi neinklinujú k takýmto povolaniam, nakoľko nie sú podľa nich dostatočne na úrovni.

Mali by sa však zamyslieť najmä nad svojou budúcnosťou pretože odbory, ktoré naša škola ponúka sú v dnešnej dobe najvyhľadávanejšie na trhu. A ďalším dôležitým ukazovateľom je fakt, že šikovný remeselník si mesačne dokáže zarobiť výrazne nad 1000€ v čistom, čo je viac ako zarobí začínajúci právnik, lekár či manažér.