Korona vírus z pohľadu psychologičky alebo ako psychicky zvládať núdzový stav

ŽITE „TU A TERAZ“

Nenechajte sa pohltiť katastrofickými scenármi a panikou typu: „čo by mohlo v budúcnosti  nastať…“ Prípadné komplikácie by ste mali riešiť až keď nastanú (ak vôbec nastanú) a to postupne.

NEBUĎTE PASÍVNI

Pohyb je dôležitý. Či už cvičenie v pohodlí domova, prípadne prechádzka mimo dosahu ľudí v prírode. Dôležité je nezdržiavať sa v skupinách, netráviť čas na zaľudnených miestach

KOMUNIKUJTE

Všímajte si jeden druhého. Pýtajte sa. Rozprávajte sa. Počúvajte sa. Overte si, či dieťa chápe aktuálne dianie bez toho, aby bolo negatívne ovplyvnené skreslenými informáciami  či „hoaxami“ vo virtuálnom prostredí. 

AKO ZVLÁDAŤ S DEŤMI DNI, KEDY MUSÍTE BYŤ IBA DOMA?

V prvom rade je vhodné deťom nastaviť denný režim. Tzn. dohodnúť sa s nimi, od kedy do kedy môžu relaxovať (hrať sa na PC, četovať s kamošmi, a i.) a kedy a v akom časovom rozmedzí sa budú venovať školským povinnostiam. Ak trávite s deťmi čas doma, môžete ich vyzvať, nech sami navrhnú ako chcú tráviť voľné chvíle- môžete si napr. spolu zahrať nejaké spoločenské hry. Počas takýchto dní máte možnosť viac sledovať svoje dieťa- do akej miery sa venuje školským úlohám, ako sa správa s svojim úrodencom, na akých web stránkach trávi svoj voľný čas, či sa stará o domáceho maznáčika… Ak sa vám niečo nepozdáva, využite voľný čas na zjednanie nápravy, na rozhovor, sústreďte sa hlavne na konštruktívne riešenie záťažových situácií, vyhnite sa konfliktom, zbytočným hádkam a napätiu. Prečo? Pretože musíme byť spolu. V aktuálnej situácii nie je pre dieťa  také jednoduché odísť z domu a stretnúť sa s kamarátmi na obvyklých miestach. 

AKO SA O SITUÁCII S DEŤMI ROZPRÁVAŤ?

Otvorene a hlavne pokojne. Je dôležité vysvetliť deťom, že vírusy nás sprevádzajú „od nepamäti“ a my s nimi môžeme bojovať a zvíťaziť.

NENECHAJTE SA ZAHLTIŤ INFORMÁCIAMI

Nečítajte neustále. Nenaháňajte sa za informáciami na internete (najmä nie za tými negatívnymi). Dajte si pauzu a „prečistite si hlavu“. Vyvenčite psíka, choďte na prechádzku, venujte sa práci v rámci home office, porozprávajte sa s blízkymi.

MYSLITE NA SEBA A UROBTE SI RADOSŤ

Mali by ste myslieť na svoju psychickú pohodu. Doprajte si to, čo máte radi. Turistika, malý darček (veď kuriér prinesie), čítanie obľúbenej knihy či dobré jedlo. Čokoľvek, čo vám urobí radosť.

NESTRÁCAJTE ZMYSEL PRE HUMOR A BUĎTE V KONTAKTE S ĽUĎMI

Cítite obavy, nervozitu, ovládajú vás negatívne pocity? Smejte sa. Smiech pomáha. Ak nemáte v okolí „pozitívneho“ človeka, tak skrátka napíšte alebo zavolajte svojmu pozitívne naladenému známemu, kamarátovi či kamarátke a porozprávajte sa.

Comments are closed.