Pripomenuli sme si 30. výročie Nežnej revolúcie

  1. november je Dňom boja za slobodu a demokraciu a taktiež je aj Medzinárodným dňom študentstva.

Pri tejto príležitosti 15.novembra premietaním filmu a prezentácií o 17.novembri 1989 sme si v aule školy pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie. Vo voľnočasovom centre sme pre našich žiakov zorganizovali zaujímavú výstavu predmetov z 80. rokov minulého storočia.

 Čo sa vlastne stalo 17. novembra 1989? V Prahe odštartoval pád komunizmu vo vtedajšom Československu, keď totalitná polícia vodnými delami a obuškami rozohnala pokojnú demonštráciu študentov na počesť Medzinárodného dňa študentstva. O niekoľko dní trpezlivosť národa s vládnou mocou pretiekla. Vo väčšine miest vyšli ľudia do ulíc masovo protestovať proti svojvôli moci. Prestali hrať divadlá, rozprúdila sa revolúcia.

Symbolom revolúcie sa stali štrngajúce kľúče – pomyselné kľúče od nášho štátu. Za 10 dní sa komunistický systém zrútil ako domček z karát. Padla vláda, odstúpil prezident, začala sa éra demokratického Československa.

Buďme teda radi, že 17. november roku 1989 prišiel, že dnes žijeme v samostatnej Slovenskej republike, v demokratickom štáte. Aj keď nie vždy bez problémov, veď to vidíme denne v správach.

Nezostaňme teda apatickí, ľahostajní. Bojujme proti zlu a za demokraciu, spravodlivosť, slušnosť v politickom aj našom každodennom živote.

Držme sa naďalej hesla Nežnej revolúcie: Pravda zvíťazí!

Comments are closed.